Kapu Tvarkymas Eram Service Logo

Turite klausimų? Skambinkite mums

0.00 €

Kūčios ir Kalėdos Lietuvos Šeimose: Tradicija Kapuose ir Namuose

Kūčių ir Kalėdų laikotarpį, bene kiekviena Lietuvos šeima švenčia ne tik gyvųjų, bet ir mirusiųjų atminimą. Ši tradicija nėra tik papročio dalis – tai yra gyvenimo ir mirusiųjų šventimo būdas, kuris yra įsišaknijęs kiekvienos lietuvio šeimos širdyje. Jeigu paklausi aplinkinių, dauguma nesusimastę atsakys: per Kūčias sočiai prisivalgome, per Kalėdas linksmai su šeimomis ar draugais leidžiame laiką. Ir tai nieko bendra su mirusiaisiais. Tačiau ką sakome ir ką darome, ne visai atitinka. Pasidalinsiu keliais Kūčių ir Kalėdų papročiais, tikiu Jūs surasite panašių savo šeimose.

Kalėdų išvakarėse susitinka šeima. Virtuvėje verda maisto gaminimo darbai su įpintais tradiciniais patiekalais, mėsos gaminius paliekant Kalėdų šventei. Vyrai dekoruoja stalą, vaikai puošia Kalėdinę eglutę. Vyksta bendravimas, gausios vakarienės degustavimas ir malda už esančius bei išėjusius.

Šias tradicijas puošia įvairūs kiti papročiai, kur religija gražiai draugauja su įvairiomis pagoniškomis apeigomis.

Kaledu Tradicija Kapu Lankymas

Kūčių vakarienės valgis. Dažna šeima po vakarienės nakčiai ant stalo palieka likučius arba tik ritualinį maistą kaip kūčiukai, „plotkeles“, grūdai. Kviesdami vėles prisijungti prie šeimos šventės.

Šienas. Gaujus paprotys yra patiekti šieną ar šiaudus po Kūčių stalo balta linine staltiese. Visi dalyviai pasineria į magiją, traukdami šiaudą ir nuspėti gyvenimo trukmę. Šis paprotys mūsų šeimoje man pats mėgstamiausias, nes jis suartina šeimą, kviečia diskusijai kas čia tas laimingiausias. Šis ritualas turi dvi sąsajas su mirusiais, magijos pagalba nuspėji ateitį ir kita dalis, likusius šiaudus palikti lauke, tikintis, kad vėlės prisės ant jų ir saugos šeimą.


Kapinių lankymas per Kalėdas. Kita ne reta šeimos tradicija, keliauti į kapines šventiniu metu. Uždegama atminimo žvakė arba paliekama simbolinė dovana ant kapo. Tokiu būdu šeima išreiškia pagarbą ir prisiminimus mirusiųjų atžvilgiu. Šis paprotys ne tik jungia šeimos narius su praeitimi, bet ir stiprina šeimos ryšius.

Kiekviena lietuvio šeima Kūčių ir Kalėdų laikotarpiu turi savo papročių rinkiny, juos palaiko bei dalijasi prisiminimais apie mirusiuosius šeimos gyvenime. Tam tikrais gyvenimo etapais gali apmažėti ritualų, tačiau dalyvavimas ir dalijimasis su šeima prisiminimais iš vaikystės, šeimos tradicijomis, ar netgi anekdotais, kurie perduoda šeimos bendravimo dvasią per šventes sugrįžta ir noras, tęsti senai užmirštus ritualus.

O koks Jūsų šeimos tradicijų rinkinys? Ar turite kokią nors ypatingą Kūčių ar Kalėdų tradiciją, kuri jūsų šeimai suteikia ypatingumo ir šventinį žavesį?

Rūta | Eram service

Kapu Tvarkymas Eram Service Logo White

Kontaktai

Informacija

Sekite mus

Paskyra

Ikonulogo
© Eram service 2020 - 2024 | Created by https://webdesigner.london